Dworzec PKP w Pszczółkach po renowacji

Prace budowlane na dworcu w Pszczółkach trwały 2 lata. W tym czasie przeszedł on prawdziwą metamorfozę. Zachowując historyczny neogotycki charakter został przystosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych.

Pochodzący z 1908 roku dworzec odzyskał historyczne piękno elewacji wraz z detalami architektonicznymi, odtworzono stolarkę okienną i drzwiową, a także wymieniono poszycie dachowe. Wykonano je z dachówek typu mnich – mniszka, które były niezwykle popularne w średniowieczu, stąd ich użycie na dachu neogotyckiego dworca w Pszczółkach. Natomiast tym, co w tym miejscu świadczy o współczesnych standardach modernizowanego obiektu są nowoczesne, dachowe kominki wentylacyjne VILPE wspomagające wentylację wszystkich pomieszczeń stacyjnych.

Przebudowa objęła zarówno wnętrze budynku jak i jego otoczenie. Na parterze zaprojektowano dostosowaną dla niepełnosprawnych przestrzeń obsługi podróżnych, z kasami biletowymi, toaletami oraz holem – poczekalnią. W budynku i wokół niego wyeliminowano bariery architektoniczne umożliwiając tym samym dostęp do holu dworca dla osób na wózkach oraz dla rodziców z małymi dziećmi.

– Pszczółki to pierwsza inwestycja w województwie pomorskim zakończona w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023. Dworzec odzyskał swój historyczny blask i stał się obiektem dostosowanym do współczesnych standardów, ekologicznym i nowoczesnym. Mamy nadzieję, że będzie dobrze służył wszystkim klientom kolei, a w szczególności mieszkańcom – podsumował Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Budynek po przebudowie stał się dużo bardziej ekologiczny. Otrzymał energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, ograniczając tym samym zużycie energii elektrycznej. Został docieplony i wyposażony w nowoczesne kominki wentylacyjne. Nad kontrolą i optymalizacją zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody czuwa system BMS (Building Management System) nadzorujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Integruje on również nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo podróżnym i budynkowi: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

Stacja w Pszczółkach to jeden z obiektów przebudowywany w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych.

lokalizacja: Pszczółki k. Gdańska
inwestor: PKP SA z dofinansowaniem ze środków unijnych.
wykorzystane materiały: kominki wentylacyjne VILPE
rok oddania obiektu: 2021

vilpe logo białe

 

Vilpe Poland Sp. z o.o.
7R City Flex Wrocław,
ul. Graniczna 8aa,
54-610 Wrocław
Polska
+48 71 740 26 23
fax:  71 799 40 40