Jak poprawić wentylację w kamienicy

Nieskuteczna wentylacja w zabytkowych kamienicach to dość powszechny problem.

Jak rozwiązać kwestie nadmiernej wilgoci w łazienkach czy kuchni, kiedy brakuje przewodów wentylacyjnych?

Jak skutecznie i niedrogo poprawić wentylację w kamienicy.

podpowiada mistrz kominiarski (z Wrocławia) – Tomasz Czarnik

Całkiem niedawno przeprowadziliśmy taką modernizację z jednej z wrocławskich, przedwojennych kamienic.
Znaczna część Wrocławia, zwłaszcza ta wybudowana po 1905r roku jest pozbawiona przewodów wentylacyjnych. Pomieszczenia łazienek nie są w żaden sposób wentylowane.

Wentylacja grawitacyjna system do wymiany
Wspólnota mieszkaniowa z ul. Grunwaldzkiej zwróciła się z prośbą o modernizację systemu wentylacji grawitacyjnej. Standardowym rozwiązaniem w takich przypadkach jest wyprowadzenie indywidualnych przewodów kominowych po elewacjach budynku, z przeznaczeniem do wentylacji grawitacyjnej.

Takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe często bardzo kosztowne. Pozostaje też aspekt estetyczny.
A w przypadku zabytkowej architektury budzi uzasadnione wątpliwości. Po prostu nie pasuje, a wręcz szpeci budynek. Ponadto działanie i skuteczność wentylacji grawitacyjnej jest, ogólnie rzecz biorąc, raczej słaba.

Wentylator dachowy – raz na zawsze
Dlatego zaproponowaliśmy naszej wspólnocie nowocześniejsze rozwiązanie – zastąpienie wentylacji grawitacyjnej, wentylacją mechaniczną z zastosowaniem wentylatorów dachowych. Montaż takiego systemu wymagał przeprowadzenia kilku koniecznych czynności poprzedzających:
– weryfikacji rzeczywistego stanu przewodów wentylacyjnych i znalezienie wolnych pionów kominowych, mogących mieć zastosowanie do wentylacji pomieszczeń kuchni i łazienek
– sprawdzenia czy w budynku są zamontowane nawiewniki powietrza (okienne lub ścienne), a w przypadku ich braku lub niewystarczającej ilości, doboru odpowiedniego produktu
– wykonania projektu modernizacji systemu wentylacyjnego
– doboru kompletu produktów tj.: wentylatorów dachowych, sterowania oraz nawiewników powietrza

Adaptacja przewodów kominowych
W naszym budynku mieliśmy do dyspozycji po jednym przewodzie kominowym dla każdego z dwóch pionów. Wykorzystaliśmy dawne piony kominowe od pieców grzewczych. Piece dawno zostały zlikwidowane, a kominy można było zaadoptować do potrzeb wentylacji kuchni i łazienek w całym pionie.

Konieczne jednak było zastosowanie specjalnych termo-elastycznych wkładek kominowych w systemie furan Flex, które uszczelniają przewód kominowy od wewnątrz. Dzięki temu uzyskaliśmy prawidłowe podciśnienie w kanałach kominowych.

Po uszczelnieniu przewodów zainstalowaliśmy na zakończeniu kominów wentylatory dachowe Vilpe®. To nowoczesne, energooszczędne urządzenia wentylacyjne projektowane i produkowane w Finlandii. Ich główną zaletą jest prosty montaż i bezawaryjna praca w każdych warunkach. Nie wymagają konserwacji i mają długoletnią gwarancję.

 

Stała kontrola ciśnienia
Instalacja takiego wentylatora umożliwiła zastosowanie kontrolera ciśnienia w przewodzie wentylacyjnym. Głównym zadaniem takiego rozwiązania jest równomierne usuwanie zużytego powietrza z poszczególnych pomieszczeń i wszystkich kondygnacji. Zapewnia również działanie w każdych warunkach atmosferycznych.
To szczególnie polecany system dla wentylacji budynków wielorodzinnych, zarówno nowych jak i modernizowanych.

 

 

VILPE  Kontroler  ciśnienia  24V
wykorzystany  do  modernizacji
sytemu  wentylacji  w  kamienicy

 

 

 

Ma to istotne znaczenie w przypadku przeprowadzanej termomodernizacji budynku. Uszczelnianie i docieplanie wymaga jednoczesnego usprawnienia wentylacji. Inaczej taki docieplony budynek stanowi inkubator wilgoci, co z kolei sprzyja rozwojowi grzybów.

System wentylacji mechanicznej z kontrolą ciśnienia pozwala na połączenie kilku pomieszczeń jednego typu, to znaczy na przykład wszystkich łazienek lub wszystkich kuchni do jednego pionu. Możliwość płynnej regulacji obrotów wentylatora gwarantuje skuteczną wentylację bez niepotrzebnej straty energii elektrycznej.

 

Niezbędne nawiewniki
Oprócz usuwania zużytego powietrza z budynku musimy pamiętać o zapewnieniu stałego dopływu świeżego powietrza z zewnątrz. Dlatego nie wolno zapomnieć o instalacji odpowiednich nawiewników. W opisanym przypadku zdecydowaliśmy się na zastosowanie nawiewników Velco – to nawiewnik ścienny wyposażony w doskonały filtr powietrza, tłumik hałasu oraz termostatyczną głowicę reagującą automatycznie na zmiany temperatury na zewnątrz.

w zależności od średnicy: model Velco Ø 125 i 160 lub Wive Ø 100 – nawiewniki ścienne z filtrem i automatyczną regulacją dopływu powietrza

Taka termoregulacja zapobiega niekontrolowanemu napływowi zimnego powietrza i niepotrzebnym stratom ciepła. Automatycznie przymyka lub otwiera szczelinę w zależności od temperatury na dworze. Nawiewnik Velco dzięki swojej prostej budowie jest możliwy do zastosowania praktycznie wszędzie.  Jego doskonały filtr predysponuje go do stosowania zwłaszcza w zanieczyszczonych smogiem obszarach miejskich.

Co nam to dało, czyli zalety renowacji systemu wentylacyjnego
Poprawa skuteczności wentylacji znacząco polepszyła jakość powietrza w budynku podnosząc tym samym komfort życia mieszkańców.
Renowację systemu przeprowadziliśmy dzięki wykorzystaniu dwóch wolnych przewodów kominowych, po jednym dla każdej ze stron budynku, zapewniając tym samym potrzebę wentylacji całego pionu. Zastosowany w naszej kamienicy system wentylacji mechanicznej z kontrolą ciśnienia oraz instalacja nawiewników ściennych dla każdego z mieszkań, umożliwił zachowanie w stanie nienaruszonym zabytkowej elewacji budynku.

Koszty modernizacji
Inwestycja w system opisany powyżej jest o kilkanaście do kilkudziesięciu procent niższa od kosztów standardowego rozwiązania, opartego na wyprowadzeniu indywidualnych przewodów kominowych po elewacjach budynku.

Ponad to, z uwagi na to, że takie zewnętrzne przewody prowadzone są z przeznaczeniem do wentylacji grawitacyjnej, można dodać kolejny walor praktyczny, najważniejszy – nieporównywalna skuteczność. Niestety wentylacja grawitacyjna właściwie zupełnie nie działa latem. Wymaga bowiem odpowiedniej różnicy temperatur w środku i na zewnątrz, co umożliwia uzyskanie wymaganej różnicy ciśnienia. Latem i w pozostałe ciepłe dni, kiedy temperatura się wyrównuje jedynym skutecznym rozwiązaniem pozostaje wentylacja wymuszona – mechaniczna.