Jak usprawnić wentylację

Poznaj proste sposoby na usprawnienie i modernizację wentylacji.

Dystrybucja świeżego powietrza do budynku czy pomieszczenia jest bardzo ważna, nie tylko pod kątem komfortu osób przebywających wewnątrz ale również pod względem zdrowia.

Słaby ciąg wentylacji mogą wywoływać:

  • brudna kratka wentylacyjna
  • zatkany komin wentylacyjny lub celowe zasłonięcie kratki, uwicie gniazda przez ptaki
  • silny wiatr
  • źle zaprojektowany komin
  • zbyt mała średnica lub zbyt krótki komin
  • brak właściwego nawiewu powietrza

Co mówią normy?
Oto postanowienia norm PN-83/B-03430 i PN-83/B-03430/Az3:2000 mówiące o tym, jakim wartościom powinny odpowiadać strumienie powietrza wentylacyjnego dla poszczególnych pomieszczeń:
– w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową: 70 m³/h
– w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną: 30 m³/h w mieszkaniu do 3 osób; 50 m³/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób
– w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną: 50 m³/h
– w łazience (z WC lub bez): 50 m³/h
– w wydzielonym WC: 30 m³/h
– w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym: 15 m³/h
– w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną: 70 m³/h
– dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego: 30 m³/h.
-30m3/h/ osobę w przypadku sypialni, pomieszczeń biurowych

 Kontrola napływu świeżego powietrza

Często w trakcie modernizacji budynku zostają uszczelnione okna, przegrody, przez co pojawia się problem z napływem świeżego powietrza.

Receptą na ten problem jest montaż nawiewników ściennych np. typu Velco. W nawiewnikach tego typu występuje wysokiej klasy filtr, dzięki któremu zanieczyszczenia z zewnątrz nie dostają się do środka. Wbudowany tłumik gwarantuje dogodne warunki akustyczne dla użytkowników obiektu, zaś termostatyczna głowica zapobiega przed nadmiernym wychładzaniem budynku.

Sama instalacja produktu jest bardzo łatwa i przyjemna, nie wymaga dodatkowego zasilania. Nawiewnik Velco montuje się 20 cm poniżej sufitu w pomieszczeniach czystych typu sypialnia, salon, zaś zużyte powietrze jest kierowane w stronę łazienki/kuchni.

Usuwanie zużytego powietrza
Samo poprawne rozprowadzenie wentylacji jest nie wystarczające, szczególnie w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Bardzo ważnym aspektem jest dobór nasady dachowej. Kominki wentylacyjne Vilpe FLOW, dzięki unikalnej budowie zapewniają minimalne spadki ciśnienia, odpowiednią prędkość wyrzutową oraz odprowadzenie wody.
W celu usprawnienia procesu usuwania powietrza z pomieszczenia, rekomendowany jest montaż wentylatora dachowego, który wymusza kierunek przepływu powietrza z pomieszczenia na zewnątrz.
Dzięki odpowiedniej konstrukcji oraz szerokiej gamie akcesoriów i przejść dachowych, wentylatory Vilpe stanowią wygodne rozwiązanie dla nowych budynków jak i obiektów poddawanych renowacji.
Wentylatory Vilpe można zastosować bezpośrednio na połać dachową skośną lub płaską, tudzież zamontować na istniejący komin wentylacji grawitacyjnej. Przy zastosowaniu odpowiednich czujników, które są skomunikowane z wentylatorem, na bieżąco można kontrolować stan jakości powietrza, pod kątem zawartości wilgoci i CO2. Dzięki czemu wentylator dostosowuje swój tryb pracy w zależności od potrzeb użytkowników, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji instalacji.